Gang Olsena


Komedia sytuacyjna produkcji duńskiej, opowiadająca o perypetiach trzech sympatycznych i pechowych złodziejaszków. Nakręcono 13 filmów z tej serii, a wszystkie jednakowo śmieszą i bawią.

Gang Olsena to przestępcy starej daty, z tradycjami. Nie stosują przemocy lecz obmyślają precyzyjne plany zdobycia milionów zamkniętych w sejfach. Nie obrabiają zwykłych ludzi lecz firmy. Sejfy są pilnie strzeżone przez nowoczesne systemy alarmowe lecz pilunjący tego ludzie zawsze mają jakieś słabości, przeważnie żywnościowe. Jedzenie jest dla nich bardzo ważne i to wykorzystuje gang Olsena. Kradną śmieciarkę odwracając uwagę śmieciarzy butelkami z piwem. Kradną mikrofilm wywołując zamieszanie związane z jedzeniem: strażnicy dostają przysmaki i zapominają o wszystkim, a szef robi awanturę, że dostał ozorki i włoską sałatkę, których nie cierpi. W jednym z filmów potrzebny był autobus. Benny po prostu porywa go z ostatniego przystanku, gdy kierowca wyszedł na przerwę. Kierowca zaalarmowany ukradnięciem autobusu leci za nim wzywając pomocy, ale uspokaja się i oddycha z ulgą widząc, że złodzieje zostawili mu jego drugie śniadanie i termosik.

Obiektem kpin jest moda na amerykańskie wzorce. W odcinku GO w Jutlandii, nasi bohaterowie walczą z głupim gangsterem amerykańskim. Także kuzyn z Ameryki, specjalista od komputerów, pada ofiarą złośliwości Egona. W jednym z odcinków gang zdobywa bilon z automatów do gry streżony przez młodego rewolwerowca wzorującego się na gangsterskich filmach amerykańskich. Podczas gdy rewolwerowiec dobywa broni i strzela do … pękających balonów, gang Olsena spokojnie zabiera torbę z bilonem.

Gang Olsena to mistrzowie w odwracaniu uwagi ofiar lub wywoływaniu zamieszania aby spokojnie odejść z łupem.

Gang ma zawsze pecha. Miliony przpadają a Olsen zawsze trafia do więzienia, które jest jego drugim domem. Czasem jednak na skutek pomyłki z zamianą identycznych walizek łup trafia w ręce kogo innego: dostaje je inspektor Mortensen, wyrzucony z pracy po 20 latach wiernej służby w policji. Innym razem z łupem odlatują Borge, syn Kjelda, i jego nowopoślubiona młoda żona. Tylko raz Egon, Benny, Kjeld i Ivonne osiągnęłi cel i osiedlili się w Hiszpanii gdzie nudzą się straszliwie i wkrótce tracą łup ukradziony przez konkurencję. Ale nie zawsze starania o miliony okazują się całkiem bezowocne – Ivonne otrzymuje nagrodę z oddanie klejnotu ukradzionego z udziałem jej męża.

1. Gang Olsena

Kanałami gang Olsena przedostaje się na wystawę, gdzie znajduje się skarb koronacyjny Hohenzollernów.

2. Gang Olsena w potrzasku

Ponieważ „przestępstwo nie popłaca” Gang Olsena postanawia zarabiać na życie uczciwą pracą. Egonem opiekuje się piękna urzędniczka do spraw resocjalizacji recydywistów. Jednak rogate dusze nie wytrzymują pracy przy sprawdzaniu piłeczek w fabryce zabawek. Piłeczki zachęcają do zabawy, podrzucamia, żąglowania – za co nasi bohaterowie zostają sromotnie wyrzuceni z pracy.

3. Gang Olsena w Jutlandii

Tym razem gang Olsena poszukuje skarbu ukrytego przez hitlerówców w bunkrach z czasów wojny. Napewno się uda bo przecież tam mieszkają same „buraki”. Trzeba się jednak zdrowo napracować aby najpierw znaleźć właściwy bunkier wśród setek innych a następnie dostać do niego w skafandrze płetwonurka, gdy po piętach depcze im amerykański gangster.
Najśmieszniejszy moment – Gang Olsena ucieka wagonikiem, strzela do nich ganster. Kjeld po wybuchu budzi się w szoku i wydaje mu się, że jest milionerem w drogiej restauracji i każe kelnerowi wyrzucić „tych panów” z jego stolika.
Galeria zdjęć

4. Gang Olsena i wielki skok

Gang Olsena kradnie miliony. Postanawiają przeczekać aż sprawa ucichnie i ukrywają walizkę z pieniędzmi tam gdzie nikt jej nie będzie szukał – w przechowalni na plaży. Ku swemu przerażeniu widzą dwóch nowych milionerów bawiących się w najdroższym hotelu – są to Król i Walet, którzy ukradli im walizkę. Egon jest załamany. Benny i Kjeld szykują własny skok na sejf Franza Jegera, ponieważ zbliża się konfirmacja Borge i Ivonne potrzebuje dużo pieniędzy. Ale Kjeld wywraca stos puszek i muszą uciekać, urkywając sie parę godzin w fontannie. Egon odzyskuje pieniądze – wydaje policji gdzie Król zdeponował walizkę, a następnie odbiera ją inspektorowi Mortensenowi zwyczajnie podmieniając walizki.
Gang Olsena udaje, że wyjeżdża na Majorkę. Policja wpada na ich trop ale ale dokładne przeszukanie na lotnisku nie daje rezultatu. Walet tymczasem zakrada się do mieszkania Jensenów aby zabić Egona. Na widok sąsiadki próbuje uciec ale ona pyta, czy to on miał coś odebrać i wręcza mu … walizkę z milionami. Gdy Król ją otwiera wyskakuje z niej błazen na sprężynce.
Iwoonne myśląc o konfrimacji Borga zapomina zabrać ze sobą walizkę z milionami do domku koło lotniska, gdzie sie ukrywali. Gang Olsena jedzie po walizkę do mieszkania ale w walizce jest błazen na sprężynce. To siostra Waleta znalazła miliony szybciej. Egon zostaje aresztowany przy próbie wyrwania jej walizki.
Mieszkanie Jensenów zostalo całkowicie zrujnowane przez Waleta ale dyrektor policji myśli, że to Mortensen. Domek koło lotniska rozwala się na skutek latających samolotów. Dyrektor policji dbając o reputację wymiaru sprawiedliwości płaci za zniszczone mieszkanie Jensenów, domek koło lotniska i straty moralne. Zaś Król i Walet muszą odpracować niezapłacony rachunek w hotelu jako pomywacze.

5. Gang Olsena wpada w szał

Benny i Kjeld nie chcą już pracować z Egonem. Benny ma narzeczoną i nie chce żeby się dowiedziała, że jest złodziejem. Egon bierze sobie na wspólnika brata Bennego.

6. Ostatni skok Gangu Olsena

Egon nie chce pracować z patałachami. Będzie otwierał sejfy na zlecenie międzynarodowej finansjery.

7. Gang Olsena zmienia kierunek

Gang Olsena po udanym skoku źle się czuje w Hiszpanii. Jest upał a Ivonne widzi białe myszki. Pomaga im konkurencja, która pozbawia ich milionów. Gang Olsena musi wrócić do Danii i wziąć się do odzyskania swoich milionów. Tym razem główną rolę w planach Egona zagra duńska kolej. Ale nie ma lekko – Egon wyuczył się w więzieniu na pamięć rozkładu zimowego. W momencie skoku obowiązywał rozkład letni.
Najśmieszniejszy moment: aby zdobyć pieniądze na przygotowania do skoku Gang Olsena rabuje sieć sexshopów – przy pomocy balonów i butelek po piwie odbierają utarg gorylowi pozującemu na amerykańskiego rewolwerowca.
Do akcji wkracza Borge. Dzięki czapce kolejarskiej zostaje uznany za praktykanta na kolei.

8. Gang Olsena

Tym razem ofiarami ma być stara arystokracja. Miliony są potrzebne bo Borge musi się żenić – wnudzek Jensenów jest w drodze. Olsen ma plan kradzieży wazy chińskiej starej arystokracji. Pierwsza pruba się nie udaje bo Egon wpada w średniowieczną pułapkę i o mało nie zostaje zamurowany w lochach jak to robiono z nieudacznikami rodziny. Aby ponownie skraść chińską wazę Egon, Benny i Kjeld włamują się do loży teatralnej w czasie uwertury. Czytając partyturę Egon dyryguje pomocnikami, którzy wysadzają kolejne ściany w takt muzyki i demolują garderoby aktorów. Dyrygent jest zachwycony – nigdy jeszcze orkiestra nie grała tak wspaniale i dynamicznie.
Najśmieszniejszy moment: ludzie barona siedzą na pudełku z chińską wazą. W kulminacyjnym momencie sztuki muszą wstać. Ten moment wykorzystuje gang Olsena aby zabrać wazę. Gdy muzyka milknie pomocnicy mogą usiąść, ale pudelka z wazą już nie ma.

9. Gang Olsena uderza znowu

Iwonne stwierdza, że Egon jest za stary i należy odwołać się do nowoczesnej technologii aby w końcu mogli zostać milionerami. Egon jeszcze raz udowadnia przydatność starych metod i wyższości gwoździa nad komputerem. W tym odcinku w działania gangu zostaje włączona Ivonne, która właśnie uczy się prowadzić samochód i jak stary rajdowiec sciga konkurencyjny gang, który zabrał łup Olsena.
Najzabawniejszy moment – gang zdobywa pieniączy na przygotowanie do skoku wyciągając przy pomocy odkurzacza monety z przyrządu, którym opróżna się parkometry. W tym celu Kjeld dzwoni do budki telefonicznej aby odwrócić uwagę inkasenta. Po udanej operacji Kjelda wciąż nie ma – okazuje się, że tak się zagadał z inkasentem o dzisiejszych czasach i dzisiejszej młodzieży, że zapomniał o bożym świecie.

10. Gang Olsena na dachu

Benny okazuje się pilnym uczniem Egona i opracowuje dokładny plan. Jednak Egon wykorzystuje go tylko po to aby dać się złapać i wrócić do więzienia w celu dopracowania swego własnego planu.
Tym razem cel skoku jest patrioryczny – Bank Johanson chce wykupić mikrofilm z tajnymi danymi planu dla Danii. „Za 10 lat Dania stanie się rejonem rekreacyjnym dla EWG. Zostanie zlikwidowane bezrobocie. Wszyscy będziemy pracować w usługach jako recepcjoniści, tancerze ludowi, pucybuty, wiejskie przygłupy itd.” – tłumaczy Egon. Mając taki plan Bank Johanson będzie wiedział jakie tereny wykupić aby zarobić miliony.

11. Gang Olsena nie poddaje się

Egon postanawia skończyć z drogą przestępstwa i działać legalnie zarabiając pieniądze na akcjach. Dowiaduje się do współwiężnia jak wejść w posiadania akcji Magasin du Nord. Jednak jak zwykle zostaje oszukany przez sprytnych maklerów, którzy chcą zarobic na wstąpieniu Danii do Unii Europejskiej.

12. Gang Olsena skok przez płot

 

13. Gang Olsena ponad górami

Gang Olsena jedzie do Paryża.

14. Ostatni skok

Egon: Ove Sprogoe;
Benny: Morten Grunwald;
Kjeld: Poul Bundgaard;
Yvonne: Kirsten Walter;
Börge: Jes Holtso;

Egon Olsen
Szef i mózg gangu. Stary kasiarz z zasadami, specjalizujący się w otwieraniu sejfów Franza Jegera. Postać stylizowana trochę na Charlie Chaplina. Zawsze maszeruje na czele trójki pewnym krokiem. Zawsze w szaryn meloniku i nieodłącznym niedopałkiem cygara w ustach, ubrany w elegancki dopasowany garnitur – wąska marynarka i szerokie spodnie w stylu Charli Chaplina. W kieszonce ma chusteczkę czarną w białe grochy.
Niestety wszystkie skoki gangu Olsena nie kończą się zdobyciem zapowiadanych milionów lecz wpadką. Benny i Kjeld dają nogi za pas a Egon wpada i ląduje w więzieniu. Ale pobyt w więzieniu to dla niego tylko okazja do opracowania nowego planu w wyniku którego wszyscy mają zostać milionerami. Uzyskując od współwięźniów poufne informacje opracowuje swoje plany z dokładnością do najmniejszego szczegółu. Uczy się np. rozkładu jazdy pociągów na pamięć. Tak ceni sobie reputację najlepszego kasiarza, że daje się złapać lub zgłasza się na policję aby sława skoku nie przypadła komu innemu.
Jego plany są dopracowane w najmniejszych szczegółach i genialne. Zawze się udają i niemal cała trójka zostaje milionerami, gdyby nie to, że przyjaciele Egona to gamonie, którym ciągle coś się nie udaje. Zawsze ucieczkę z ukradzionymi milionami udaremnia brak benzyny, którą Benny miał zorganizować. Drugą przeszkodą jest zwykle Ivonne, piękna żona Kjelda, która spóżnia się na lotnisko lub ma inne pomysły.Benny
Kierowca gangu. Jego zadaniem jest zorganizowanie sprawnego samochodu, który niestety, jak się okazuje, zawsze ma za mało benzyny i staje w kulminacyjnym momencie pościgu.
Zawsze kroczy za Egonem, zabawnie podskakując. Jego powiedzonko to: „Klawo jak cholera”. Jego strój przypomina styl w jaki w dawnych komediach ubierany amerykańskich milionerów – kapelusz, kraciasta marynarka, wąskie przykrótkie spodnie odsłaniające żółte skarpetki. Usiłuje się usamodzielnić w złodziejskim fachu, gdy Egon pozostaje za kratkami. Wymyśla świetne plany skoków np. na kiosk, gdzie jedynym łupem okazuje się sprzedanie gazet jakimś pijaczkom. Zazdrosny Egon jednak nie daje mu wypłynąć na szerokie wody i niweczy jego plany.

Kjeld
Gruby, biegnący truchcikiem za pozostałą dwójką Kjeld, to ten który nosi wszystkie przybory w swojej torbie. Ubrany jak zwykły zjadacz chleba – sztruksowa marynarka, czapka z daszkiem. Jako jedyny posiada rodzinę: atrakcyjną żonę Ivonne i syna Bjorna (w pierwszym odcinku miał 3 dzieci). Kjeld to poczciwy pantoflarz, który poucza swego dorosłego już syna, że z kobietami da sobie radę, ważne żeby się im nie sprzeciwiać. Jest podporządkowany całkowicie swojej energicznej żonie, która dba o niego jak o dziecko i protestuje przeciw udziałowi męża w trudnych, męczących zadaniach. Najbardziej bojaźliwy i ostrożny z całej trójki. Zawsze wykonuje najmniej niebezpieczne zadania. Jest gruby, lubi jeść i ma słabą kondycję fizyczną. Zawsze ubiera się w kwieciste sukienki w pstrokatych kolorach i podobnie barwne wielkie kapelusze.

Ivonne
Piękna żona grubego Kjelda. Praktyczna pani domu, która nie widzi nic złego w tym, że jej mąż jest złodziejem. Gdy dowiaduje się, że mają zostać milionerami, najważniejszą dla niej rzeczą jest to czy ma się w co ubrać i pakowanie na wyjazd do wymarzonej Hiszpanii, gdzie będą pędzić życie milionerów. Starannie planuje przeprowadzkę, pakuje rzeczy. Dla Egona jest postrachem, gdyż ciągle ma do niego pretensje, że obiecuje, że zostaną milionerami, a nigdy nic z tych planów nie wychodzi.

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *