Dochód z pasji


„Pasja jest absolutnie konieczna do osiągnięcia długotrwałego sukcesu jakiegokolwiek rodzaju.”
– Donald Trump

To jest znany cytat potwierdzający modne od paru lat teksty na temat pasji, dochodu z pasji, itp. Chcesz odnieść sukces musisz mieć pasje.

Osobiście nie wierzę w to.  Pasja jest przydatna ale nie wystarczy. Na pewno ludzie, którzy sa wielkimi gwiazdami, naukowcami, artystami są kierowani pasją. Nie bez powodu wielcy artyści żyli i żyją w biedzie bo ich sztuka jest dla nich ważniejsza niz pieniądze. No właśnie tu chyba jest pies pogrzebany.  Pasja nie koniecznie pomaga, raczej może przeszkadzać.

Gdy pasja wygasa oznacza to na pewno koniec sukcesu w tej dziedzinie. Ale nie koniec sukcesu w ogóle. Wystarczy znaleźć sobie inne pole do działania. Czytałam kiedyś autobiografię Berriego Gordy na temat wytwórni Motown. Zaczęło się to od dobrego pomysłu i pasji.  Po paru latach wszystko padło, ale nie dlatego że Berry stracił pasje. Raczej odniosłam wrażenie, ze zmiana koniunktury, zmiana mody, pojawienie się konkurencji, sprawiło, ze działanie stało się coraz trudniejsze i to zabiło tę pasje. Potem już było z górki. Czytając tę książkę odnosi sie wrażenie że w pewnym momencie Berry stracił serce do tego wszystkiego i od tego momentu wszystko zaczęło się sypać.

Pasja na pewno pomaga bo człowiekowi musi się po prostu chcieć. Ale też przeszkadza.

  1. Co się dzieje jesli twoja pasja nie leży w sferze gdzie można zarobić pieniądze? Będziesz klepiącym biedę artystą, którego może odkryją po śmierci. Ponoć w Los Angeles większość ludzi to aktorzy, którzy chwilowo pracują jako kelnerzy. Mają pasje ale jakoś nie umieją się przebić.
  2. Co się dzieje jeśli twoja pasja nie idzie w parze z chęcią zarabiania pieniędzy? Jesteś na przykład idealistą, którego pieniądze nie interesują albo uważasz że pieniądze są jakoś tak brudne, a zarabianie niezbyt idealistyczne. Będziesz pomagać ludziom za darmo.
  3. Co będzie jeśli twoja pasja jest dla ciebie najważniejsza? Będziesz robić to co sprawia ci przyjemność, co wiąże się z twoją pasją. Ale niekoniecznie to co przynosi pieniądze.

Zarabianie pieniędzy i prowadzenie firmy zawiera elementy nudne – załatwianie spraw urzędowych, księgowość, planowanie. Człowiek ogarnięty pasją nie lubi robić nudnych rzeczy, chce tylko zajmować się swoją pasją. Resztę tych nudnych rzeczy odkłada w nieskończoność.

Człowieka ogarniętego pasją nie interesuje czy to co robi potrzebne jest innym ludziom. Robi to co jemu sprawia przyjemność. Uważa że jego pasja jest tak wspaniała, że inni ludzie powinni ją podzielać. Nie rozumie dlaczego inni się nie zachwycają tym samym, nie podzielają jego pasji. A inni ludzie po prostu interesują się czymś innym. Może sie zdarzyć że twoja twórczość jest raczej elitarna i duża ilość ludzi ich nie kupi.

Pasja nie zawsze pomaga.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *