Dlaczego jeszcze nie jesteś milionerem (1)


myślenie o pieniądzachT.Harv Ecker – Bogaty albo biedny, to książka polecana aby przeformować swoje myślenie o pieniądzu.

Po przesłuchaniu audiobooka pozostało mi w głowie pare porad, które wydają się ważne i sensowne. Jeśli zazdrościsz ludziom bogatym i tym, którym się powiodło i czujesz do nich odrazę, to podcinasz sobie drogę do bogactwa. Niejako mentalnie uważasz bogatych i bogactwo za coś złego, czyli nie będziesz do tego dążyć.
Podobnie autor mówi, o tym aby nie narzekać, aby błogosławić zarówno ludzi bogatych, jak i każdą złotówkę jaką dostajesz. Jeśli błogosławisz jakiejkolwiek pieniądze, które do ciebie przychodzą – czy jest to comiesięczna pensja czy jakiś zarobek choćby mały, czy grosz znaleziony na ulicy – pokazujesz wszech światu żeby dał ci więcej. Ciesz się, bądź wdzięczny.

Czy tego typu rady pomogą ci zostać milionerem? O to jest pytanie? Autor co pare zdań zachęca do zapisania się na jego kurs, czym daje do zrozumienia, że sama książka raczej nie wystarczy.

Poniżej zapisałam najwalniejsze myśli z tej książki:

 •  Przeanalizuj jakie jest twoje przekonanie odnośnie pieniędzy nabyte w domu, w dzieciństwie

No cóż większość ludzi pokolenia wychowanego w komunie mają przekonanie: jesteśmy biedni bo żyjemy w biednym kraju. Pamiętam gdy w szkole podstawowej jakieś dziecko zapytało pani w szkole, dlaczego jesteśmy biedniejsi niż ludzie na zachodzie. Pani odpowiedziała: „Ponieważ żyjemy w biednym kraju”. Lekcje j.polskiego i historii były lekcjami porażek. A co oglądamy na co-dzień w TV? Tematem polskich sitcomów jest głównie naśmiewanie się z biznesów i cudacznych pomysłów na biznes.

 • Jeśli odkładasz na czarną godzinę – spotka cię czarna godzina. Odkładaj na radosną godzinę lub na moment w którym zdobędziesz wolność finansową
 • Pieniądze nie sprawią, że będziesz wystarczająco dobry. Żadna ilość pieniędzy nigdy ci nie wystarczy.
 • Musisz być przekonany/a że kierujesz swoim życiem. Dlatego nie czekaj aż wygrasz na loterie. Weź odpowiedzialność za to co się dzieje w twoim życiu.
 • Nikt nie jest ofiarą. Ludzie grają rolę ofiar gdyż coś im to daje – przyciągnięcie uwagi innych. Mylimy uwagę z miłością. Nie osiągniesz sukcesu jeśli ciągle pragniesz czyjejś uwagi.
  • obwinianie – ofiary usprawiedliwiają dlaczego nie są bogaci, obwiniają za to innych, gospodarkę, rząd, sytuację, boga i swoich rodziców  itp
  • usprawiedliwianie że „pieniądze nie są ważne” . Jeśli bliska ci osoba poczuje, że nie jest dla ciebie ważna to nie będzie długo twoją bliską osobą. Podobnie jest z pieniędzmi. Jeśli uważasz że pieniądze nie są ważne wtedy nie będziesz ich miał/a. Tylko biedni mówią, że „pieniądze nie są tak wazne jak miłość”. Pieniądze są ważne w aspektach gdzie coś dają i są nieważne w obszarach, w których nic nie dają.
  • narzekanie – to najgorsza rzecz bo „na czym sie koncentrujesz to rośnie„. Jeśli koncentrujesz się na tym co złe, będziesz miał tego więcej. Jeśli narzekasz przyciągasz to czego nie chcesz, to co jest złe w twoim życiu. Trzymaj się jak najdalej od narzekaczy. Spróbuje powstrzymać się od narzekania przez 7 dni – w myślach i słowami. Nie koncentruj się na szajsie to przestaniesz go przyciągać. Narzekanie jest tylko lekarstwem na stres ale nie poprawia życia.
  • poszukiwanie uwagi jest problemem. Prawdziwa miłość to kochanie drugiej osoby za to kim ona jest a nie za to co ona robi dla ciebie.
 • konsekwencja w myśleniu – ludzie często sami nie wiedzą czego chcą. Bogaci są niezachwianiu w tym czego chcą. Nie wysyłają niejasnych sygnałów do świata.  Dla ludzi biednych bogactwo wydaje im się problemem dlatego nie wiedzą czy go chcą. Ich sygnały wysyłane do świata są pełne sprzeczności. Ludzie dostają od świata nie to co mówią, ze chcą, lecz to czego podświadomie chcą. Może tak być że podświadomie nie chcesz być bogaty lub nie jesteś gotów do zrobienia tego co prowadzi do bogactwa.
  • Samo chcenie nie wystarczy.  Decyzja o tym że będę bogaty/a daje większa energię lecz też nie wystarczy. Konieczna jest determinacja. Pełna determinacja oznacza całkowite oddanie.
 • każda osoba ma do spełnienia na tej planecie jakąś misję – wielu ludzie działa w małej skali i nie wykorzystuje swoich możliwości. Co jest twoją misją? Jaką wartość wnosisz do społeczności? Działaj na dużą skalę. Pomagaj jak największej liczbie ludzi. Chwała boża jest w każdym z nas. Czas przestać chować sie w cień. Czas zacząć się wyróżniać.

Jedna odpowiedź do “Dlaczego jeszcze nie jesteś milionerem (1)”

 1. Świetna książka, bardzo mądre rady. Muszę przyznać, że ja już dawno stosuję je w praktyce. Jeżeli chcecie wiedzieć, czy przynosi to efekty. To najlepiej sami sprawdźcie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *