Dad’s Army – brytyjski serial komediowy


Dad’s Army – brytyjski serial wyprodukowany w latach 1968 – 1977 – 9 serii, 80 odcinków razem.
Powstała również seria radiowa, pełnometrażowy film i sztuka teatralna.

W czasię II wojny światowej, gdy wszyscy młodzi byli na froncie, do obrony cywilnej powołano staruszków, którzy w cywilu byli zwykłymi sklepikarzami, bankierami. Do nich dołączyli młodzi, których matki wybroniły od wojska i kombinatorzy, który wystarali się aby ich nie powołano. O nich właśnie jest film. Oddział staruszków dowodzony przez urzędnika bankowego Kapitana Mainwaringa, usiłuje wykonywać zadania wojskowe mimo kiepskiej kondycji fizycznje, starczego zdziecinnienia. Prześmieszne są ich pomysły jak sprostać wojskowym zadaniom.

Kapitan George Mainwaring menadżer banku, który sam mianował się dowódcą plutony ponieważ walczył w Francji w pierwszej wojnie światowej. Żonaty z Elizabeth, która nigdy nie pojawia się w serialu. Ma kompleks niższości wobec swojego sierżanta, który ma wyższe wykształcenie. Wykazuje anielską cierpliwość wobec pomysłów swoich podkomendnych. Jak powiedział: „Lubię swoich ludzi, ale czasem mam wrażenie, że to banda idiotów”.
Sierżant Wilson Jest starszym urzędnikiem w banku, którgo menadżerem jest Kapitan. Odziedziczył po wujku tytuł szlachecki, co bardzo irytuje Kapitana. Jest kiepski jako sierżant, zamiast wydawać rozkazy, prosi o wykonanie czegoś.
Kapral Jones W cywilu rzeźnik. Bardzo gorliwy członek plutonu. Na ochotnika zgłasza się do wszystkich trudnych zadań. Daje także swoją ciężarówkę rzeźnika do zadań wymagających transportu. Ma wielkie powodzenie u pań, zwłaszcza że ma na podorędziu kiełbaski. Służył w wojsku w Sudanie i przy każdej okazji opowiada historię z tamtych czasów. W ogóle w każdej sytuacji zaczyna opowieść ze swego życia.
Szeregowy Frazer Demoniczny szkocki przedsiębiorca pogrzebowy, który zawsze prorokuje, że wszystko pójdzie źle. „Jesteśmy zgubieni!” zawsze krzyczy. Zawsze krytykuje kapitana i chciałby przejąć dowództwo. Grobowym głosem opowiada bzdurne opowieści.
Szeregowy Walker Został zwolniony z wojska jako alergik. Załatwia wszystko na czarnym rynku.
Szeregowy Godfrey Najbardziej zgrzybiały staruszek, który pełni zadanie sanitariusza.
Szeregowy Pike Młodszy urzędnik w banku. Niewydarzony chłopak, jako najmłodszy posyłany jest do najgorszych zadań. Sierżant Wilson ma romans z jego matką. Chłopak nie zdaje sobie z tego sprawy i nazywa Wilsona wujkiem.
Strażnik miejski Hodges Wielki wróg kapitana Mainwaringa, który robi wszystko aby go zniszczyć. Nazywa go Napoleonem. Kapitan zaś i jego pluton też go nie znoszą i odwzajemniają się strażnikowi złośliwością. Po cywilnemu prowadzi sklep warzywny.
Pastor Farthing Wikary kościoła, w którym kapitan Mainwaring zajął zakrystię na swoje biuro. Wybuchają z tego powodu konflikty podżegane przez Hodgisa.
Verger Yeatman Poplecznik Hodgesa, który zawsze donosi wikaremu o sprawkach kapitana Mainweringa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *