Co to jest hosting i jak go wybrać?


Strona www musi znajdować się  fizycznie na jakimś komputerze/serwerze, z którego można ją oglądać w sieci.

Zwykłą statyczna stronę www pisaną w html można umieścić na każdym hostingu, nawet darmowym.

Natomiast aby stworzyć bloga na własnym serwerze lub stronę dynamiczną opartą na CMS, musisz mieć serwer wirtualny dający dostęp do php i bazy danych. Darmowe serwery raczej nie oferują takich możliwości.

Jest bardzo wiele firm hostingowych oferujących tani hosting. Najlepiej poszperać w sieci, poczytać opinie na ich temat i dopiero potem zdecydować.

Ja mam od lat strony www na tym samym serwerze. Jestem zadowolona, wszystko dziala bez zarzutu. Jednak ten hosting jest dość drogi i oferuje dużo przestrzeni dyskowej.

Na początek można wybrać plan hostingowy, który daje  1GB przestrzeni dyskowej albo nawet mniej. Taka przestrzeń w zupełności wystarczy na długi czas. Jeśli zamierzasz tworzyć jednego bloga to jest i tak za dużo i długo tego nie wykorzystasz.

Często serwery mają limit transferu. Ale trzeba mieć naprawdę bardzo rozbudowany i odwiedzany serwis aby to przekroczyć.

Oczywiście najlepiej mieć bloga na własnym wykupionym hostingu. Ale jeśli nie chcesz na razie płacić za nic i chcesz spróbować zrobić stronę za darmo, najlepiej jest założyć bloga na wordpress.com. Wystarczy się zarejestrować, założyć bloga i uczyć się go prowadzić.
Jeśli zdecydujesz się kiedyś przenieść tego bloga na platny serwer, wpisy można importować.

 

na co zwrócić uwagę wybierając hosting
– dostęp do php i bazy danych
– przestrzeń dyskowa – na początku 1GB to aż za dużo
– limity transferu danych – na początku nie ma co się tym przejmować
– panel administracyjny (extranet) do obsługi konta
– możliwość podłączenia wielu domen i tworzenia subdomen

Na pewno interesuje cię jakie to są koszty. Otóż za hosting płacisz opłatę roczną. Można oczywiście płacić za pół roku. Są też firmy hostingowe, które oferują płatność miesięczną. Ale opłata najlepiej opłaca się płacenie za cały rok.

Ceny są bardzo zbliżone w róznych serwisach. Jeśli zakładasz tylko 1 bloga wystarczy małe konto 1GB przestrzeni dyskowej + 120GB transfer roczny. Koszt to ok. 100zł + Vat rocznie. Jeśli jednak twój blog stanie sie bardzo popularny i bedzie generował duży ruch lub chcesz mieć kilka blogów, ten transfer może okazać się za mały.  Większe konto 5GB + 300GB transferu rocznie to koszt ok. 250-300zł + vat rocznie.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *