Ciekawostki na temat starożytnego uzbrojenia


w serii Mistrzowie Oręża na Discovery world można zobaczyć ciekawostki na temat historii ludzkości. Takie szczegóły na ogół nie są znane, a rzucają światło na nasze dzieje.

atlatl – jest to prawdopodobnie urządzenie opisywane przez J.Auel w serii Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego. W powieści partner bohaterki był wynalazcą miotacza oszczepów.
Atlatl jest to coś w rodzaju krótkiego kija zakończonego zagłębieniem, w które wkładało się koniec oszczepu. Wyrzucony przy pomocy miotacza oszczep miał dużo większy zasięg i silę przebicia.
Miotacz oszczepów atlatl był używany od czasów paleolitu. Wyszedł z użycia gdy zastąpił go łuk. Najdłużej używany był w Ameryce Pd. kiedy to Aztekowie posługiwali się nim przeciwko hiszpańskim konkwistadorom. Wg. źródeł Aztekowie mogli przebić hiszpańską zbroję.
W programie Discovery World próbowano przepić tym sposobem hiszpańską zbroję ale okazało się, że jest to nie możliwe. Zastanawiam się dlaczego atlatle wyszły z użycia. Przecież wszelkiego typu oszczepy używane były znacznie dłużej. Może atlatl sprawdzał się na polowaniu, a nie sprawdzał się w warunkach bojowych.

rydwan – wartość bojowa rydwanu wykorzystywana była w ten sposób, że rydwany podjeżdżały do armii nieprzyjaciela, wypuszczały strzały a następnie gwałtownie zawracały i odjeżdżały. Dlatego stadiony rzymskie używane do wyścigów konnych miały tak ostry zakręt na końcu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *