Brittas Empire – brytyjski serial komediowy

Brytyjska komedia sytuacyjna – jak często bywa w komedii brytyjskiej, tematem jest upierdliwy człowiek, który nieświadomie uprzykrza życie innym, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Śmieszne sytuacje wynikają z faktu, że ludzie są zbyt kulturalni żeby się takiej osobie sprzeciwić i wbrew swojej woli robią to co ona karze – dla świętego spokoju czy przez grzeczność.
W serialu Brittas Empire taką osobą jest menadźer centrum sportowego, który ma wizję uszczęśliwiania ludzi i dla którego praca jest pasją. Centrum sportowe przynosi straty i świeci pustkami ponieważ jego wizja i pasja rozmija się bardzo z praktycznym życiem. Zabawne są również sprzeczności i przesada narzucone przez Brittasa, który z jednej strony toleruje olewającą go sekretarkę, a z drugiej ustanawia absurdalne i rygorystyczne przepisy funkcjonowania centrum.
Pracownicy centrum muszą się podporządkować bo zależy im na pracy. Są wśród nich entuzjastyczni wielbiciele szefa jak Colin i Linda, olewacze jak sekretarka Julie, zdroworozsądkowcy jak Laura, którzy wierzą że to jednak dobry człowiek i narzekacze, którzy go nie cierpią ale muszą znosić. Oczywiście zarówno pracownicy jak i zwierzchnicy próbują pozbyć się Brittasa ale niemal sam los rzuca im kłodu pod nogi i żadna tego typu próba się nie udaje.

  

Whitbury Newtown Leisure Centre

Centrum Wypoczynku w Whitbury Newtown

 • Gordon Brittas

  Chris BarrieMenadżer Whitbury Newtown Leisure Centre. Człowiek działający w poczuciu misji uzdrowienia świata. Ma marzenie o perfekcyjnym świecie i wprowadza je w życie w swoim klubie sportowym. Stara się pomóc, wprowadzać atmosferę rodzinną ale jego wysiłki zwykle prowadzą do katastrofy.
  Jest tak dobrze zorganizowany, że na wszystko w centrum trzeba wypełniać tony formularzy.
  Ma marzenie, które kieruje jego postępowaniem. Ze swoim bratem bliźniakiem postanowiłi pracować w kierunku uzdrowienia świata. On zajął się ciałem, a jego brat, który zostął księdzem, duchem. Niezmącenie wierzy, że jego marzenie polepszenia świata i ludzi jest tak słuszne, że wprowadza w życie różne pomysły polepszenia ludzi nawet jeśli jest to dla nich upierdliwe. Ma zwyczaj mówić ludziom prosto z mostu co myśli. Zupełnie nie może zrozumieć, że ludzie są niezadowoleni. Np. aby polepszyć zdrowie i sprawność fizyczną swych pracowników po cichu sfotografował ich gdy się przebierali i sporządził każdemu album zdjęć jego ciała ze wskazaniem, które części ich ciała są za grube, obwisłe i wymagają ćwiczeń.

 • Helen Brittas

  Pippa HaywoodŻona Gordona Brittasa, lekomanka, której pigułki pomagają przetrwać życie z upierdliwą troskliwością męża. Helen szuka ukojenia u kochanka pod pozorem opieki nad starym wujem. Chodzi do psychologów, na terapię małżeńską i stara się ratować małżeństwo przychodząc do męża do pracy z przygotowanym lunchem. Napięta sytuacja odryzwa Brittasa na 5 minut, które przeciąga się w nieskończoność.
  Gordon kocha swą żonę a jednak zupełnie się nią nie interesuje. Nie zauważa w niej kobiety. Np. gdy Helen nałożyła piękną suknię na występ rosyjskiego pianisty, Gordon nie patrząc stwierdził, że powinna się chyba już ubrać na przyjęcie. Traktuje ją trochę jak dziecko i Helen jest trochę jakby dzieckiem spragnionym miłości i zainteresowania. Często bywa w centrum starając się porozmawiać z mężem, który zawsze ma tysiące spraw i za każdym razem obiecuje jej, że wróci do niej za 2 minuty.
  Halen ma tyle doświadczeń z psychoterapią, że sama postanawia prowadzić terapię w centrum ale jej grupy nie cieszą się zainteresowaniem.

 • Laura Lancing

  Julia St. JohnZastępca menadżera – wydaje się jedyną rozsądną osobą w klubie. Chodzi twardo po ziemi i udaje jej się dyskretnie przemiawiać Brittasowi do rozsądku. Dla Helen jest ostaja i jedyną przyjaciółką.

 • Carole Parkinson

  Harriet ThorpeRecepcjoniska porzucona przez męża i obarczona małym dzieckiem, które Brittas pozwala jej trzymać w szufladzie recepcji. Wita gości słowami: „Whitbury centrum wypoczynku, czym mogę służyć” i uśmiechem nie przerywając prania, ukłądania zabawek, przygotowania jedzenia dla dzieci lub sutych deserów dla siebie. Brak wiary w siebie niweczy jej wielki talent pisarski i muzyczny. Wierzy święcie w opinię Brittasa, który powiedział jej, że niech lepiej zostawi pisanie powieści pisarzom, a sama zajmie się recepcją. Gdy rosyjski pianista określił Carole jako najbardziej atrakcyjną kobietę jaką widział, Brittas odparł: Dziwne, nam tutaj ona wcale nie wydaje się atrakcyjna. Carole rodzi przy pomocy weterynarza bliżniaki nie wiedząc, że ich ojcem jest Brittas, który na balu przebierańców wziął ją za Helen.

 • Colin Weatherby

  Mike BurnsDrugi zastępca menadżera – brudny, obleśny, krostowany, zawsze z jakąś infekcją i pokryty bandażami – entuzjastycznie wypełnia obowiązki, gdyż w centrum wypoczynku odkrył swoją prawdziwą rodzinę. Zawsze uśmiechnięty, wtóruje Brittasowi niesamowitymi pomysłami ulepszenia centrum. Nie zrażają go ani nawet nie wydaja mu się niedorzeczna żadne nawet najgłupsze polecenia Brittasa.

 • Julie

  Judy Flynn Sekretarka Brittasa – pojawia sie od drugiej serii. Nienawidzi Brittasa i nie wykonuje jego poleceń. Jest prowodyrką buntów i sabotaży przeciw niemu.

 • Linda

  Jill GreenacrePracownica centrum wypoczynku, dla której Brittas jest idolem. Swoje obowiązki wykonuje biegiem i tryskając entuzjazmem nawet gdy ma przenieść kilkadziesiąt krzeseł z sali gimnasytcznej do recepcji.

 • Tim

  Russell PorterPracownik centrum wypoczynku – głównie pracuje na basenie. Jest pod ciągłym stresem ale znosi polecenia Brittasa. Jest nielegalnym imigrantem, co zostaje wykryte przez Brittasa. Jest bardzo zakochany w Gawinie i wpada w histerię i płacze gdy ktoś mówi o związku Gawina z kobietami, ożenkiem itp. Brittas w ogóle tego nie zauważa i nie domyśla się ich związku.

 • Gavin

  Tim Marriott Pracownik centrum, w późniejszych odcinkach awansowany do pracy w biurze. Tim i Gavin są parą homoseksualistów, czego Brittas nie podejrzewa. Chociaż coś mu świta bo każe Gavinowi mieć oko na Tima i obserwować go. Awans Gavina wywoluje niesnaski między nim i Timem, który boi się, że jest ciągle tylko pomocnikiem na basenie. Krytykuje Gavina, że jest pubilkiem Brittasa i lizusem. Gavin stara się być dobrym menadżerem ale kierowanie ludzmi nie za dobrze mu wychodzi bo pracownicy centrum nie biorą go za poważnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *