Brittas Empire – brytyjski serial komediowy


Brytyjska komedia sytuacyjna – jak często bywa w komedii brytyjskiej, tematem jest upierdliwy człowiek, który nieświadomie uprzykrza życie innym, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Śmieszne sytuacje wynikają z faktu, że ludzie są zbyt kulturalni żeby się takiej osobie sprzeciwić i wbrew swojej woli robią to co ona karze – dla świętego spokoju czy przez grzeczność.
W serialu Brittas Empire taką osobą jest menadźer centrum sportowego, który ma wizję uszczęśliwiania ludzi i dla którego praca jest pasją. Centrum sportowe przynosi straty i świeci pustkami ponieważ jego wizja i pasja rozmija się bardzo z praktycznym życiem. Zabawne są również sprzeczności i przesada narzucone przez Brittasa, który z jednej strony toleruje olewającą go sekretarkę, a z drugiej ustanawia absurdalne i rygorystyczne przepisy funkcjonowania centrum.
Pracownicy centrum muszą się podporządkować bo zależy im na pracy. Są wśród nich entuzjastyczni wielbiciele szefa jak Colin i Linda, olewacze jak sekretarka Julie, zdroworozsądkowcy jak Laura, którzy wierzą że to jednak dobry człowiek i narzekacze, którzy go nie cierpią ale muszą znosić. Oczywiście zarówno pracownicy jak i zwierzchnicy próbują pozbyć się Brittasa ale niemal sam los rzuca im kłodu pod nogi i żadna tego typu próba się nie udaje.

  

Whitbury Newtown Leisure Centre

Centrum Wypoczynku w Whitbury Newtown

 • Gordon Brittas

  Chris BarrieMenadżer Whitbury Newtown Leisure Centre. Człowiek działający w poczuciu misji uzdrowienia świata. Ma marzenie o perfekcyjnym świecie i wprowadza je w życie w swoim klubie sportowym. Stara się pomóc, wprowadzać atmosferę rodzinną ale jego wysiłki zwykle prowadzą do katastrofy.
  Jest tak dobrze zorganizowany, że na wszystko w centrum trzeba wypełniać tony formularzy.
  Ma marzenie, które kieruje jego postępowaniem. Ze swoim bratem bliźniakiem postanowiłi pracować w kierunku uzdrowienia świata. On zajął się ciałem, a jego brat, który zostął księdzem, duchem. Niezmącenie wierzy, że jego marzenie polepszenia świata i ludzi jest tak słuszne, że wprowadza w życie różne pomysły polepszenia ludzi nawet jeśli jest to dla nich upierdliwe. Ma zwyczaj mówić ludziom prosto z mostu co myśli. Zupełnie nie może zrozumieć, że ludzie są niezadowoleni. Np. aby polepszyć zdrowie i sprawność fizyczną swych pracowników po cichu sfotografował ich gdy się przebierali i sporządził każdemu album zdjęć jego ciała ze wskazaniem, które części ich ciała są za grube, obwisłe i wymagają ćwiczeń.

 • Helen Brittas

  Pippa HaywoodŻona Gordona Brittasa, lekomanka, której pigułki pomagają przetrwać życie z upierdliwą troskliwością męża. Helen szuka ukojenia u kochanka pod pozorem opieki nad starym wujem. Chodzi do psychologów, na terapię małżeńską i stara się ratować małżeństwo przychodząc do męża do pracy z przygotowanym lunchem. Napięta sytuacja odryzwa Brittasa na 5 minut, które przeciąga się w nieskończoność.
  Gordon kocha swą żonę a jednak zupełnie się nią nie interesuje. Nie zauważa w niej kobiety. Np. gdy Helen nałożyła piękną suknię na występ rosyjskiego pianisty, Gordon nie patrząc stwierdził, że powinna się chyba już ubrać na przyjęcie. Traktuje ją trochę jak dziecko i Helen jest trochę jakby dzieckiem spragnionym miłości i zainteresowania. Często bywa w centrum starając się porozmawiać z mężem, który zawsze ma tysiące spraw i za każdym razem obiecuje jej, że wróci do niej za 2 minuty.
  Halen ma tyle doświadczeń z psychoterapią, że sama postanawia prowadzić terapię w centrum ale jej grupy nie cieszą się zainteresowaniem.

 • Laura Lancing

  Julia St. JohnZastępca menadżera – wydaje się jedyną rozsądną osobą w klubie. Chodzi twardo po ziemi i udaje jej się dyskretnie przemiawiać Brittasowi do rozsądku. Dla Helen jest ostaja i jedyną przyjaciółką.

 • Carole Parkinson

  Harriet ThorpeRecepcjoniska porzucona przez męża i obarczona małym dzieckiem, które Brittas pozwala jej trzymać w szufladzie recepcji. Wita gości słowami: „Whitbury centrum wypoczynku, czym mogę służyć” i uśmiechem nie przerywając prania, ukłądania zabawek, przygotowania jedzenia dla dzieci lub sutych deserów dla siebie. Brak wiary w siebie niweczy jej wielki talent pisarski i muzyczny. Wierzy święcie w opinię Brittasa, który powiedział jej, że niech lepiej zostawi pisanie powieści pisarzom, a sama zajmie się recepcją. Gdy rosyjski pianista określił Carole jako najbardziej atrakcyjną kobietę jaką widział, Brittas odparł: Dziwne, nam tutaj ona wcale nie wydaje się atrakcyjna. Carole rodzi przy pomocy weterynarza bliżniaki nie wiedząc, że ich ojcem jest Brittas, który na balu przebierańców wziął ją za Helen.

 • Colin Weatherby

  Mike BurnsDrugi zastępca menadżera – brudny, obleśny, krostowany, zawsze z jakąś infekcją i pokryty bandażami – entuzjastycznie wypełnia obowiązki, gdyż w centrum wypoczynku odkrył swoją prawdziwą rodzinę. Zawsze uśmiechnięty, wtóruje Brittasowi niesamowitymi pomysłami ulepszenia centrum. Nie zrażają go ani nawet nie wydaja mu się niedorzeczna żadne nawet najgłupsze polecenia Brittasa.

 • Julie

  Judy Flynn Sekretarka Brittasa – pojawia sie od drugiej serii. Nienawidzi Brittasa i nie wykonuje jego poleceń. Jest prowodyrką buntów i sabotaży przeciw niemu.

 • Linda

  Jill GreenacrePracownica centrum wypoczynku, dla której Brittas jest idolem. Swoje obowiązki wykonuje biegiem i tryskając entuzjazmem nawet gdy ma przenieść kilkadziesiąt krzeseł z sali gimnasytcznej do recepcji.

 • Tim

  Russell PorterPracownik centrum wypoczynku – głównie pracuje na basenie. Jest pod ciągłym stresem ale znosi polecenia Brittasa. Jest nielegalnym imigrantem, co zostaje wykryte przez Brittasa. Jest bardzo zakochany w Gawinie i wpada w histerię i płacze gdy ktoś mówi o związku Gawina z kobietami, ożenkiem itp. Brittas w ogóle tego nie zauważa i nie domyśla się ich związku.

 • Gavin

  Tim Marriott Pracownik centrum, w późniejszych odcinkach awansowany do pracy w biurze. Tim i Gavin są parą homoseksualistów, czego Brittas nie podejrzewa. Chociaż coś mu świta bo każe Gavinowi mieć oko na Tima i obserwować go. Awans Gavina wywoluje niesnaski między nim i Timem, który boi się, że jest ciągle tylko pomocnikiem na basenie. Krytykuje Gavina, że jest pubilkiem Brittasa i lizusem. Gavin stara się być dobrym menadżerem ale kierowanie ludzmi nie za dobrze mu wychodzi bo pracownicy centrum nie biorą go za poważnie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *