Bransoletki z koralików robione na szydełku

bransoletka z koralików toho

Zawsze interesowałam się sztuką i rękodziełem. Kiedyś, jeszcze za szkolnych lat, robiłam biżuterię ze skóry, makramy, z koralików i inne najróżniejsze formy rękodzieła. Wszyscy wtedy zachwycali się moimi swetrami ręcznie robionymi na drutach bo umiałam wspaniale robić wrabiane wzory.

Od niedawna postanowiłam wrócić do rzemiosła artystycznego i robić artystyczną biżuterię z koralików. Taka biżuteria tworzona ręcznie z koralików toho stała się ostatnio bardzo modna. Nie widać jej w sklepach, za to w sieci jest mnóstwo zdjęć bransoletek i naszyjników z koralików, tworzących spiralkę.

Bransoletki i naszyjniki robi się na szydełku z malutkich koralików. Generalnie najlepsze do tego celu są japońskie koraliki toho, które są jednakowych rozmiarów. Ale inne koraliki też się nadają. Ważny jest jednakowy rozmiar koralików, wtedy bransoletka wychodzi równo.  Koraliki te nie są tanie – na bransoletkę wychodzi ok. 2-3 torebeczek po 10g. Koraliki toho dostępne są w większości sklepów z półfabrykatami do wyrobu biżuterii i ceny wahają się od 2 do 8zł za torebeczkę w zależności od rodzaju koralików. Jak zaczęłam się tym interesować to naliczyłam w Warszawie ponad 10 sklepów z półfabrykatami do wyrobu biżuterii. Czy to oznacza, że robienie biżuterii stało się bardzo popularnym hobby? Blisko swojego domu znalazłam 3 dobrze zaopatrzone hurtownie.

Do dziergania bransoletek używa się koralików o wielkości 11/0, 8/0 i 6/0. Szóstki są największe i najłatwiej się z nich tworzy. Robieniem bransoletek zachwyciła się moja mama, której hobby od lat jest tworzenie serwet na szydełku. Dzierga bransoletki głównie z koralików toho 8/0 i 6/0, gdyż 11/0 są dla niej za małe nie niewygodnie się jej z nich dzierga.

Na bransoletkę wychodzi dość dużo nici, które muszą być mocne i dobrej jakości.  Metoda dziergania bransoletek z koralików polega na tym aby najpierw nawlec wszystkie koraliki w odpowiedniej sekwencji. Jeśli nawleczemy np. sekwencje 8 koralików po 2 w różnych kolorach to uzyskamy spiralkę. Musimy niestety najpierw nawlec wszystkie koraliki potrzebne do wydziergania bransoletki. W przeciwnym razie musielibyśmy jakoś dosztukować nić.

Jeśli znudzi się zwykły wzór w spiralkę można tworzyć nawet bardzo wymyślne wzory. Jednak jest to dużo trudniejsze i bardzo łatwo się pomylić przy nawlekaniu koralików i przy robieniu na szydełku. Do rysowania wzorów służy darmowy program komputerowy, który pozwala narysować wzór i wyświetla sekwencje koralików do nawleczenia.

Bransoletki i naszyjniki zakańcza się metalowymi tulejkami wklejanymi na klej i łączy karabińczykiem.

Efekt jest przepiękny i takie bransoletki z koralików toho stanowią wspaniałą ozdobę.

 

 

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *