Atrakcje warszawskiej Pragi

Park Leśnika warszawa

Warszawska Praga Południe, przyłączona do miasta Warszawa dopiero na początku XX wieku, miała kiedyś charakter rolniczy i podmiejski. Mimo tego nie brakuje tu zabytków historycznych.
Ciekawym zabytkiem są Rogatki Grochowskie. Są to dwa bliźniacze budynki klasycystyczne z portykiem zwieńczonym tympanonem. Pełniły funkcję kontroli drogowej, gdyż w jednej z nich rezydowała policja, a w drugiej poborca opłat za przejazd. Powstały przy ul. Grochowskiej, obok znanych zakładów „Wedla” wraz z budową na początku XIX wieku pierwszej drogi bitej do Brześcia zwanej Szosą Brzeską.
Budowę tę upamiętnia, stojący przy ul. Grochowskiej, pomnik osłonięty w 1825 roku, zwany żelaznym słupem. Zdobią go  płaskorzeźby przedstawiające prace przy budowie drogi.

Interesującym zabytkiem przemysłowym Pragi jest neogotycki budynek z czerwonej cegły mieszczący niegdyś Wytwórnię Wódek „Koneser”. Obecnie w budynku mieści się ośrodek kultury obejmujący teatr i liczne galerie sztuki.

koneser

Praga Południe jest dzielnicą obfitująca w zieleń. Pięknym miejscem spacerowym jest rozległy Park Skaryszewski z Jeziorem Kamionkowskim. Na Gocławku znajduje się im. płk. Jana Szypowskiego „Leśnika”. W obu parkach można poćwiczyć na siłowniach plenerowych.
Niedaleko parku „Leśnika” można zwiedzić rezerwat krajobrazowo-historyczny Olszynka Grochowska, upamiętniający zaciekłe walki, jakie toczyły się tu w czasie powstania listopadowego w 1831 roku. Odbyła się tu jedna z najbardziej krwawych bitew powstania, która zmusiła wojska rosyjskie do odwrotu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *