7 rzeczy, którymi już nie musisz się martwić


Jak każdy martwisz się o swoje zdrowie i starasz się schudnąć, zdrowo odżywiać, prowadzić zdrowy tryb życia. Z większym lub mniejszym zapałem stosujesz różne metody, w które wszyscy wierzą. Masz wyrzuty sumienia, gdy nie stosujesz niektórych wspaniałych sposobów na zachowanie zdrowia i dobrej kondycji.

Okazuje się jednak, że niektóre z tych metod są mitami w które wszyscy wierzą. Jak każdy mit jest w nim ziarenko prawdy. Ale … okazuje się, że często martwisz się na zapas. W niektórych przypadkach wcale nie musisz się zadręczać, jeśli nie stosujesz niektórych metod na zdrowe życie.

Mit: musisz pic 8 szklanek wody dziennie

Woda jest najlepsza. Jednak aby dostarczyć organizmowi płynów możesz pić także herbatę, soki, jak również jeść owoce i warzywa. Również kawa dostarcza płynów, choć ma właściwości odwadniające.

Mit: Stres powoduje siwienie

Stres bez wątpienia pogarsza zdrowie i wygląd. Zwiększa ilość wolnych rodników, które atakują zdrowe komórki. Ale nie ma dowodów naukowych na to, że stres powoduje siwienie.

Mit: czytanie przy słabym świetle pogarsza wzrok

Czytanie w półmroku może męczy oczy – jest to prawda. Może to powodować bóle głowy. Zmęczone oczy bolą lub swędzą, a nawet zaczniesz widzieć mniej wyraźnie. Jednak nie spowoduje to trwałego uszkodzenia wzroku. Zaś normalnie przespana noc przywróci ci ostrość widzenia.

Mit: Kawa jest szkodliwa dla zdrowia

Picie kawy ma wiele pozytywów. Kawa pochodzi z roślin, które mają przydatne związki chemiczne, które działają jako przeciwutleniacze. Nie ma dowodów naukowych na to, że kawa przyczynia się do chorób serca.

Mit: Jedz w czasie przeziębienia a pość gdy masz gorączkę

Jest to dobrze znana mądrość ludowa powtarzana od wieków. Tymczasem zarówno przeziębienie jak i gorączka są spowodowane przez wirusy. Choroba trwa 7-10 dni bez względu na to co stosujemy. Bez względu na to czy mamy chęć jeść czy nie, organizm w czasie choroby potrzebuje płynów, które rozrzedzają i usuwają śluz z organizmu.

Mit: Jajka zwiększają cholesterol

Według najnowszych badań tłuszcze nasycone i tłuszcze trans podnoszą ryzyko zachorowania na serce. Ilość cholesterolu w jajku nie przekracza normy. Poza tym jajka zawierają proteiny, witaminy A i D.

Mit: Przemarznięcie powoduje przeziębienie

Choroba zwana przeziębieniem wywołana jest przez wirusy. Nie powoduje jej niska temperatura. Ludzie częściej łapią przeziębienie zimą bo częściej przebywają w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie jest dużo ludzi i duże prawdopodobieństwo przeniesienia wirusa drogą kropelkową.

 

 

 

 


3 odpowiedzi na “7 rzeczy, którymi już nie musisz się martwić”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *