5 znaków, że czas na remont łazienki


Remont łazienki – te słowa nas przerażają. Koszty, wszechobecny kurz, skucie glazury i mnóstwo sprzątania – wszystko to sprawia, że odkładamy remont w nieskończoność. Niestety, przestarzałe kafle i zużyte urządzenia to tylko niektóre z wielu oznak mówiących, że przyszedł czas na remont
i całkowitą metamorfozę łazienki!


Łazienka, aby móc nam w pełni służyć, powinna być nie tylko funkcjonalna, ale i elegancka. Kąpiel w nowoczesnej wannie i w towarzystwie efektownych dodatków jest znacznie bardziej relaksująca niż w starej armaturze, która właściwie była od zawsze. Zmęczenie również szybciej można zmyć w pomieszczeniu, które się nam podoba i jest zaaranżowane zgodnie z naszymi preferencjami.


Zatem czy już czas na remont łazienki? Oto pięć oznak, że tak!


Znak 1: glazura krzyczy “wymień mnie”!
Czas na remont łazienki przychodzi przede wszystkim w chwili, kiedy nie jesteśmy w stanie odwrócić wzroku od starych płytek. Po wieloletnim użytkowaniu kafle po prostu odpadają lub są porysowane, a fuga odpryskuje. Wówczas nie pozostaje nam nic innego jak zakup nowej glazury – rynek oferuje naprawdę świetne kolekcje, dzięki którym można zaaranżować łazienkę w dowolnym stylu.


Znak 2: krzywe ściany i rury do wymiany
Ta oznaka nieco nawiązuje do poprzedniej. Jeśli w naszej łazience ściany są krzywe, to choćbyśmy stanęli na głowie, nie znajdą się kafle, które będą na nich dobrze wyglądały. Dopiero po ich wyrównaniu lub zastosowaniu płyt kartonowo gipsowych, możemy myśleć o zakupie i położeniu efektownej glazury.
To samo dotyczy instalacji wodnej i elektrycznej. Przykładowo, jeśli marzy nam się podtynkowa armatura, konieczne będzie przerobienie, a nawet wymiana rur – jeśli są przestarzałe. To samo w przypadku zmiany położenia miski WC lub innych urządzeń sanitarnych. Wymiana lub doprowadzenie przewodów elektrycznych w nowe miejsca przydadzą się, gdy zastosujemy oświetlenie punktowe.


Znak 3: stare sprzęty
Przestarzałe meble, mało efektowna wanna lub prysznic, zużyta miska WC i ociekająca kamieniem armatura sugerują jednoznacznie, że czas na remont łazienki. Decydując się na remont, warto postawić na nowoczesne produkty z powłokami ułatwiającymi utrzymanie ich w czystości i z systemami, które zapobiegające osadzaniu się kamienia.
Na rynku dostępne są również urządzenia oraz akcesoria w różnych kolorach – w ostatnim czasie bardzo modne stały się czarne umywalki oraz miedziane baterie, które mogą stać się ozdobą samą w sobie. Podobnie w przypadku urządzania wnętrza w określonym stylu. Producenci oferują urządzenia zarówno do nowoczesnych, minimalistycznym łazienek – o delikatnym wzornictwie i smukłych liniach – jak i do wnętrz w stylu retro o bardziej klasycznym designie.


Znak 4: stylizacja do nas nie pasuje
Jeśli posiadamy mieszkanie, które otrzymaliśmy po rodzicach, dziadkach lub kupiliśmy je z rynku wtórnego, ze względu na duże wydatki nie wykonujemy w pierwszej kolejności remontu łazienki.

Przemawiają do nas argumenty mówiące, że “na razie jest jak jest” albo “pomieszkamy póki co w tym, co mamy”.
Przejmując po poprzednim lokatorze mieszkanie, rzadko się zdarza, by było ono urządzone w stylu, który nam odpowiada – szczególnie, jeśli chodzi o łazienkę. Po co męczyć się we wnętrzu, które nie
spełnia naszych oczekiwań? Łazienka nie jest już tylko miejscem codziennej higieny, ale również relaksu.
Jak zrelaksować się, kiedy nie możemy patrzeć ani na kafle, ani na urządzenia? To znak, że jednak trzeba podjąć się remontu łazienki i zaaranżować ją po swojemu. Osoba ceniąca minimalizm i porządek
nie odnajdzie się w rustykalnej lub orientalnej łazience. Z kolei miłośnik stylu retro nie zaakceptuje ascetycznej, nowoczesnej przestrzeni.


Znak 5: ależ to niemodne…
O remoncie łazienki mogą zadecydować nawet najmniejsze detale, takie jak akcesoria łazienkowe lub po prostu długi okres od poprzedniego remontu. Zawsze jest czas na zmiany! Jeśli nie zmieniałeś nic w łazience od lat, zacznij od wymiany drobnych rzeczy – czasami nowa bateria umywalkowa może zdziałać cuda. Gdy uznasz, że zmiany są zbyt małe, zdecyduj się na całkowitą metamorfozę łazienki.


Autorką wpisu gościnnego jest Agnieszka Możejko, redaktorka bloga Łazienka Plus.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *