Jak stworzyć stronę – od czego zacząć?


Skoro jesteś na tym kursie to znaczy, że chcesz nauczyć się tworzenia stron www samemu. A jeśli nawet zechcesz to zadanie komuś zlecić to będziesz wiedzieć o co w tym wszystkim chodzi.

Jeszcze do niedawna aby zrobić stronę internetową należało nauczyć się języka html. Tworzenie stron www polegało i nadal polega na pisaniu kodu html w notatniku. Jeśli chcesz zobaczyć jak to wygląda otwórz przeglądarkę, otwórz jakąkolwiek stronę www i kliknij gdziekoliwek prawym przyciskiem myszy. W okienku wybierze Pokaż źródło strony. Otworzy ci się kod html danej strony www.

Aby zrobić stronę www wystarczą same darmowe narzędzie. Wystarczy notatnik windows lub jakikolwiek inny edytor tekstu. Prócz tego potrzebujesz przeglądarkę internetową aby obejrzeć zrobioną stronę www.

Gdy już zrobisz stronę www musisz ją gdzieś umieścić w sieci. Do tego potrzebny będzie hosting czyli serwer z odpowiednim oprogramowaniem, na którym będą fizycznie pliki Twojej strony www. Teoretycznie możesz trzymać strony na swoim domowym komputerze ale do tego potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie, komputer musi być włączony 24h na dobę i wymaga on specjalistycznych zabezpieczeń. Zdecydowanie lepiej powierzyć to zadanie specjalistycznej firmie a koszty hostingu nie są duże.

Kolejna rzecz, której potrzebujesz to sposób przesłania plików strony na serwer. Do tego służa programy FTP.

Kolejna sprawa to domena czyli przyjazny adres twojej strony www. Aby komputer znalazł twoją stronę musi ona mieć numer, taki identyfikator sieciowy. Ponieważ liczby się trudne do zapamiętania wymyślono nazwy słowne stron www. Taką nazwę trzeba wykupić i podłączyć do Twojej strony www.

Czyli przystępujemy do tworzenia twojej pierwszej strony www.

pozdrawiam,

Małgorzata Jaskłowska

http://sekretystronwww.pl


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *